جمعه¡ 17 مرداد 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
چهارشنبه 21 مرداد 1394
نظرات 0   بازدیدها: 9623
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
معاون اقتصادی صندوق توسعه ملی در گفت وگو با میزان مطرح کرد

جزئیات موجودی حساب ذخیره ارزی در 11 سال گذشته

خبرگزاری میزان: عضو هیأت عامل و معاون اقتصادی صندوق توسعه ملی گفت: حساب ذخیره ارزی در سال 1380 تا سال 1391 بالغ بر 170 میلیارد دلار از محل در آمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و گاز به این حساب واریز شده است.

سعید نوری نائینی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی میزان، اظهار کرد: شواهد حاکی از آن است که از زمان شکل‌گیری حساب ذخیره ارزی در سال 1380 تا سال 1391 بالغ بر170 میلیارد دلار از محل در آمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و گاز به این حساب واریز شده است.
وی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه سوم و برنامه چهارم توسعه، دولت در صورتی مجاز به برداشت از این حساب بود که درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت نسبت به پیش‌بینی آن در بودجه سنواتی کاهش پیدا کند.
ممنوعیت برداشت
عضو هیأت عامل و معاون اقتصادی صندوق توسعه ملی تصریح کرد: همچنین برداشت از حساب ذخیره ارزی برای تأمین کسری بودجه ناشی از عدم تحقق سایر در آمدهای غیر نفتی بودجه عمومی دولت ممنوع اعلام شده بود.
16 میلیارد دلار صرف اعطای تسهیلات
نوری نائینی گفت: اطلاعات موجود نشان می دهد که تنها حدود 16 میلیارد دلار از 170 میلیارد دلار واریز شده به حساب ذخیره ارزی صرف اعطای تسهیلات شده است و بقیه منابع از این حساب توسط دولت بر اساس مجوزهای قانونی برداشت و هزینه شده است.
عضو هیأت عامل و معاون اقتصادی صندوق توسعه ملی افزود: در سال های گذشته عدم پای بندی دولت به نحوه برداشت از حساب ذخیره ارزی در جهت اهداف تعیین شده در قانون سبب شد تا حساب ذخیره ارزی نتواند به اهداف مورد نظر دست یابد.

گفتنی است صندوق توسعه ملی، متعاقب تجربه حساب ذخیره ارزی با نگاهی متفاوت و با ساختاری منسجم، طی برنامه پنجم توسعه، مصوب و تاسیس شد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت