اخبار
شماره: 229
1391/08/27 - 02:59
انعقاد قرارداد جدید صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی به مبلغ 7 هزار میلیارد ریال
انعقاد قرارداد جدید صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی به مبلغ 7 هزار میلیارد ریال


تهران - عضو هیات عامل و معاون قراردادهای عاملیت و اعتبارات صندوق توسعه ملی از امضای قرارداد جدید صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی به مبلغ هفت هزار میلیارد ریال خبرداد.
کد خبر: 80419138 | تاریخ خبر: 27/08/1391

به گزارش روز شنبه ایرنا از صندوق توسعه ملی، ˈمحمدرضا نظریˈ در مراسم امضای قرارداد با بانک کشاورزی گفت: این قرارداد به استناد بند 1 - 5 قانون بودجه سال 91 کل کشور منعقد می شود که براین اساس صندوق توسعه ملی مکلف است 10 درصد از منابع سال 91 این صندوق را به صورت ریالی به سرمایه گذارن خصوصی و تعاونی در بخش های آب و کشاورزی که توجیهات فنی، مالی، اقتصادی و اهلیت متقاضی آن توسط بانک عامل احراز شده باشد، پرداخت کند.

وی با اشاره به این که تاکنون 5/46 هزار میلیارد ریال از منابع صندوق توسعه ملی به استناد ماده 16 قانون بودجه سال 90 و بند 1- 5 قانون بودجه سال 91 کل کشور در اختیار دو نهاد تخصصی بانک کشاورزی و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی قرار گرفته است، اظهار داشت: با لحاظ کردن مجموع قراردادهای عاملیت منعقد شده با بانک های سپه، صادرات، رفاه کارگران و توسعه تعاون تاکنون 5/64 هزار میلیارد ریال منابع صندوق توسعه ملی در اختیار بخش آب و کشاورزی قرار گرفته است.

وی ابراز امیدواری کرد با جذب سریع منابع این قراردادها توسط بانک های عامل موجبات رشد و شکوفایی و توسعه در بخش آب و کشاورزی بیش از پیش فراهم شود.

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی افزود: در مرحله نخست، تخصیص منابع به طرح های غیردولتی آب و کشاورزی به اتمام رسید و نوید آن را می دهیم اگر بانک های عامل نسبت به جذب این منابع با تاکید بر سرعت و دقت اقدام کنند، در صورت نیاز بانک های عامل به منابع بیشتر ، صندوق توسعه ملی منابع جدید در اختیار آنها قرار خواهد داد.

نظری نرخ سود تسهیلات را حداکثر 13 درصد اعلام کرد و گفت: پرداخت و بازپرداخت این منابع به صورت ریالی خواهد بود و با درخواست متقاضی و تشخیص بانک عامل می توان 20 درصد از منابع را به صورت سرمایه در گردش پرداخت می شود.

وی اضافه کرد: در قراردادهای منعقد شده جهت تسریع در فرآیند جذب منابع سهم آورده از منابع داخلی بانک ها در نظر گرفته نشده و بانک های عامل می توانند صرفا منابعی که در اختیارشان قرار گرفته را مصرف کنند.

معاون قراردادهای عاملیت و اعتبارات صندوق توسعه ملی درخصوص مکانیزم پرداخت تسهیلات گفت: بانک های عامل به اندازه مجموع طرح هایی که در ارکان اعتباری اشان مصوب می شود از صندوق توسعه ملی درخواست وجه می کنند، بنابراین صندوق با تطبیق شناسنامه طرحها و پروژه ها با قراردادهای عاملیت منعقده و نظام نامه ضوابط و شرایط پرداخت تسهیلات در صورت رعایت قوانین و مقررات، وجوه را به حساب بانک عامل واریز می کند.

نظری ضمن تقدیر از عملکرد بانک کشاورزی در خصوص جذب منابعی که سال گذشته در اختیار این بانک قرارداده شد،اظهارداشت: بانک کشاورزی سال گذشته 19هزار میلیارد ریال طرح مصوب کرد که با پرداخت بیش از 12 هزار میلیارد ریال موجبات اشتغال 50 هزار نفر فراهم شده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی نیزدرمراسم امضای قرارداد جدیداین بانک با صندوق توسعه ملی گفت:نخستین برکات صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی وکشاورزان رسید و خوشبختانه هدف صندوق توسعه ملی برای بکارگیری منابع در جهت توسعه اقتصادی کشور، محقق شده است.

ˈمحمد طالبیˈ تصریح کرد: بخشی از طرح هایی که از محل منابع صندوق توسعه ملی تسهیلات گرفتند، طی هفته های جاری به بهره برداری می رسند.

©2013 National Development Fund of Iran. All Rights Reserved