دوشنبه¡ 31 شهریور 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
دوشنبه 22 آذر 1395
نظرات 0   بازدیدها: 2679
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
زمینه های همکاری های دوجانبه اقتصادی ایران و بلاروس در حوزه مأموریت و فعالیت صندوق
در دیدار وزیر صنایع بلاروس و هیات همراه با رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی بررسی شد:

زمینه های همکاری های دوجانبه اقتصادی ایران و بلاروس در حوزه مأموریت و فعالیت صندوق

در دیداری که صبح روز دوشنبه 22 آذرماه 95 در محل صندوق توسعه ملی میان ویتالی ووک (Vitally Vovk) وزیر صنایع جمهوری بلاروس و هیأت همراه با مهندس احمد دوست حسینی، رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی در محل این صندوق در تهران برگزار شد، زمینه های ارتقاء سطح همکارهای دو کشور و نحوه حضور صندوق توسعه ملی در این همکاری ها، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی؛ مهندس دوست حسینی در ابتدای این دیدار پس از خوشامدگویی به هیات بلاروس به تشریح محورهای اصلی فعالیت صندوق توسعه ملی در حوزه تامین مالی طرح های سرمایه گذاری و تامین مالی پروژه های داخل و ضوابط حمایت از حضور شرکت های داخلی در پروژه های خارجی پرداخت.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی، تامین مالی پروژه های شرکت های غیر دولتی و خصوصی دارای توجیه فنی و اقتصادی و صادرات گرا در کشور و جذب سرمایه های خارجی برای این فعالیت ها به کشور را با شرط بازپرداخت تسهیلات و سود آن به صورت ارزی، محور اصلی سرمایه گذاری این صندوق در پروژه های داخلی عنوان کرد و افزود: صندوق توسعه ملی، در تامین مالی پروژه های دارای هدف توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی و خدمات فنی و مهندسی را ضمن لحاظ ویژگی ارزش افزوده بالا برای این محصولات، مشارکت می نماید. او بر نقش اهرمی منابع صندوق برای تجهیز منابع برای سرمایه گذاری‌های مولد و رقابتی و صادرات گرا تاکید کرد.

مهندس دوست حسینی از سرمایه گذاری در بازارهای مالی جهانی با ریسک پایین و نقدشوندگی بالا به عنوان محور دیگر فعالیت صندوق در خصوص تبدیل منابع حاصل از فروش و صادرات نفت و گاز ایران به سرمایه های زاینده، مولد و ماندگار یاد کرد که در آینده و با ملاحظه روابط بانکی کشور با خارج پیگیری خواهد شد.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به شیوه های قانونی صندوق در خصوص تشویق توسعه صادرات کالاهای ایرانی اشاره کرد و گفت: چنانچه پیمانکاران ایرانی در مناقصه های خارجی برنده شود، برای ارائه ضمانتنامه پیش پرداخت و همچنین برای تجهیز کارگاه در خارج از کشور می تواند از تسهیلات منابع صندوق استفاده کنند.

تامین مالی این پروژه ها علی القاعده به عهده کارفرما می باشد و پیمانکاران ایرانی می توانند با دریافت وجوه مربوط به صورت وضعیت کارهای انجام شده تسهیلات دریافت شده را باز پرداخت کنند، لذا این تسهیلات بلند مدت نخواهد بود.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی از شیوه های تامین مالی در قالب اعتبار فروشنده و اعتبار خریدار نیز به عنوان راهکارهای تشویق صادرات با اتکاء به منابع این صندوق عنوان کرد و گفت: شرکت های صادرکننده ایرانی که می­توانند کالای با ارزش افزوده داخلی قابل قبول را از تولیدکنندگان ایرانی خریداری کرده و به کشور هدف صادر کنند، از تامین مالی در قالب اعتبار فروشنده برخوردار می شوند.

مهندس دوست حسنی همچنین در خصوص شیوه اعطای تسهیلات در قالب اعتبار خریدار اظهار داشت: چنانچه شرکتی خارجی همچون شرکت ثبت شده ای در کشور بلاروس بخواهد کالایی را از ایران خریداری کرده ولی وجه آن را مدت دار و یکساله یا کمی بیشتر بپردازد، این کار از طریق عقد قرارداد تجاری با فروشنده ایرانی و گشایش اعتبار اسنادی از طریق بانکی معتبر به نفع فروشنده ایرانی امکان پذیر است.

در ادامه این دیدار، ویتالی ووک، وزیر صنایع جمهوری بلاروس نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، گفت: به ایران آمده ایم تا نقشه راه روابط اقتصادی دو کشور و وضعیت سرمایه گذاری خارجی در ایران را بررسی کنیم و خاطر نشان کنیم مسیر توسعه روابط اقتصادی دو کشور در حال گسترش است.

وزیر صنایع بلاروس  با برشمردن پروژه هایی که در حال حاضر توسط پیمانکاران ایرانی در بلاروس در دست انجام است، اظهار داشت: سرمایه گذاران ایرانی به طور عمده در احداث مجتمع های تجاری، هتل سازی، حمل و نقل و کشاورزی در اقتصاد بلاروس فعال هستند و امید می رود تا با هدف روانسازی و تسریع انجام این پروژه ها،  صندوق توسعه ملی از آنها حمایت مالی لازم را صورت دهد.

در پایان این دیدار، مهندس دوست حسینی خاطرنشان کرد: صندوق توسعه ملی تلاش خواهد کرد تا در قالب قوانین حاکم بر این صندوق و در حد مقدور، پروژه های پیمانکاران ایرانی فعال در بلاروس را به ترتیبی که توضیح داده شد و به میزانی که منجر به صادرات کالا از ایران شود را تامین مالی کند. حمایت مالی صندوق توسعه ملی هدفمند است و در این زمینه هدف تشویق صاردات از کشور است.

تصاویر

  • زمینه های همکاری های دوجانبه اقتصادی ایران و بلاروس در حوزه مأموریت و فعالیت صندوق

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت