یکشنبه¡ 22 فروردین 1400
خبرها و رویدادها
پنجشنبه 31 فروردین 1391
نظرات 0   بازدیدها: 3608
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
بازیگران اصلی در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی
یادداشت دکتر رحیم قربانی در روزنامه دنیای اقتصاد:

بازیگران اصلی در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی    رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در یادداشتی تحت عنوان "بازیگران اصلی در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" به تبیین عناصر فعال در تحقق شعار راهبردی سالجاری پرداخته است که در مورخه 29 فروردین ماه در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شد. متن این یادداشت در پی می آید:

    راه اندازی "صندوق توسعه ملی" در مناسبات  پولی و اقتصادی کشور، از مهمترین تحولات سال گذشته بشمار می رود و رویدادی است که باید عمق و دامنه تاثیر آن را بعنوان یکی از تدابیر راهگشای رهبر معظم انقلاب و مجموعه ی دولت و مجلس ، در طول زمان رصد کرد.
    تاسیس نهادی که بتواند سالانه بخشی از درآمد نفت و گاز کشور را ذخیره کرده و به عنوان امانتداری شایسته از این سرمایه ملی به عنوان میراثی بین و فرا نسلی، صیانت کند، رسالتی است که امروز بر دوش "صندوق توسعه ملی" قرار گرفته است.
    سنگینی این رسالت ملی از یکسو و نامگذاری سالجاری با عنوان " تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" از سوی معظم له از طرف دیگر، اینک نقش و جایگاه این نهاد نو بنیاد را بیش از پیش نمایان می سازد.
    بر اساس ماده 84 قانون برنامه پنجم توسعه که در عمل اساسنامه تاسیس "صندوق توسعه ملی" نیز محسوب می شود ، حمایت از تولید ملی یکی از وظایف عمده ای است که بر عهده ی این مجموعه قرار گرفته و صیانت از سرمایه ی ارزی نیز بخش دیگری از مجموعه ی تکالیفی است که برای این نهاد تعریف می شود.
    "صندوق توسعه ملی" اگرچه مولود نورسیده و حاصل نگاه والای رهبر معظم انقلاب و دولت خدمتگزار بوده و عمر آن هنوز به بیش از چند ماه نرسیده است اما، خوشبختانه در پرتو نگاهی که بر مدیریت این مجموعه حاکم بوده و حاشیه ی آرام و فضای مطلوبی که در جریان شکل گیری آن وجود داشته است، اینک جایگاه امید بخش و اطمینان آفرین خود را در فرآیند توسعه ایران اسلامی یافته است.
    قطعا "صندوق توسعه ملی" در سالی که با نام " تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" زینت گرفته ، یکی از کلیدی ترین بخش های کشور بشمار می رود که می تواند با نگاهی علمی، منطقی و با بهره گیری از الگوهای کاملا ایرانی و اسلامی توسعه، راه را برای تقویت تولید ملی و صیانت از کار و سرمایه ی ایرانی فراهم آورد.
    امروز که عزم ساختن کشور همچون هر زمان دیگر از عمر با برکت انقلاب اسلامی، وجود داشته و غیرت و همت ایرانی به مدد حمایت از منابع و تولیدات این مرز و بوم آمده، ضرورت دارد با بهره گیری از توان کارشناسان و اقتصاددانان برجسته ی کشور با یک نگاه واحد و کارآمد و با ساز و کاری کاملا روشن و عملیاتی، بستری برای تقویت تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی فراهم شود.
    برای تحقق شعار راهبردی امسال علاوه بر نظام اجرایی کشور و سیستم قانونگذاری نظام، رفتار شهروندان نیز در حمایت از تولید، کار و سرمایه ی ایرانی بسیار تعیین کننده و راهگشاست و علاوه بر همه ی اینها، خود تولید کنندگان سخت کوش و فهیم ایرانی نیز هستند که می بایست علیرغم تمامی فشارهای موجود و تحریم های ناروا که در جریان سرمایه گذاری و تولید تحمل می کنند، موضوع ارتقای کیفیت محصولات و خدمات و کاهش قیمت تمام شده خود را در دستور کار قرار دهند.
    این نگاه راهبردی و استراتژی موثری که در ورای آن نهفته شده قطعا راه برون رفت کشور از همه مخمصه های اقتصادی و تحریم های تحمیل شده است که جریان استکبار و عقبه ی واپسگرای آنان  در منطقه بر ملت ایران تحمیل کرده اند.
    می توان از این فرصت تاریخی برای ساختن تاریخ بهره برد و ایران اسلامی را بیش از گذشته به عنوان الگویی سرآمد و سرافراز از نظامی مبتنی بر جمهوریت اسلامی به دنیای امروز شناساند.

                                                                                                         رحیم قربانی
                                                                                                      رئیس هیات عامل
                                                                                                       صندوق توسعه ملی

تصاویر

  • بازیگران اصلی در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت