یکشنبه¡ 6 بهمن 1398
آرشیو
خبرها و رویدادها
یکشنبه 04 دی 1390
نظرات 0   بازدیدها: 3046
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی خبر داد

امضای ۸ میلیارد دلار قرارداد عاملیت با بانک‌ها/۴،۵ میلیارد دلار در دو بانک مسدود شد
خبرگزاری فارس: رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی در مراسم امضای پنجمین قرارداد عاملیت صندوق توسعه ملی و بانک سپه از مسدود شدن ۴،۵ میلیارد دلار منابع صندوق در دو بانک تخصصی خبر داد و گفت: تاکنون 8 میلیارد دلار قرارداد عاملیت بین صندوق و بانکها بسته شده است.

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مراسم امضای قرارداد ۳ میلیارد دلاری عاملیت بانک سپه به عنوان بانک تجاری دولتی و صندوق توسعه ملی امروز در محل صندوق بسته شد.
رحیم قربانی رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و رامین پاشایی‌فام رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک سپه این قرارداد را امضا کردند.
به گفته قربانی تسهیلات صندوق توسعه ملی که از طریق عاملیت بانکهای کشور به بخش خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی پرداخت می‌شود با نرخ 6 درصد پرداخت می‌شود و در مناطق محروم و بخش کشاورزی این تسهیلات با نرخ 5 درصد پرداخت می‌شود.
وی افزود:‌برای سرمایه‌گذاران خارجی نیز تسهیلات به احتمال 90 درصد با سود 6 درصد پرداخت می‌شود.
رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی گفت: تاکنون 4 قرارداد عاملیت با بانکها بسته شده که امروز پنجمین قرارداد عاملیت با بانک سپه بسته شد.
وی افزود: منابع صندوق توسعه ملی براساس قانون از 20 درصد درآمدهای فروش نفت و گاز و میعانات گازی حاصل می‌شود که تاکنون 27 میلیارد دلار منابع صندوق نزد بانک مرکزی موجود است، البته مقداری از این رقم طی قراردادهای عاملیت با بانکهای صنعت و معدن و بانک کشاورزی به نفع این بانکها برای پرداخت سرمایه‌گذاران مسدود شده است.
وی افزود: قرارداد عاملیت با بانک صنعت و معدن حدود 2.5میلیارد دلار و قرارداد با بانک کشاورزی حدود ۲ میلیارد دلار منعقد شده بنابر این از نظر صندوق تاکنون 4.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برداشت شده و برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی پرداخت شده است.
قربانی تاکید کرد: منابع صندوق توسعه ملی براساس قانون به شرکت‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی پرداخت می‌شود و در مورد شرکتهای عمومی به شرطی که حداکثر سهم دولت در این شرکتها 20 درصد باشد همچنین مدیریت در اختیار دولت قرار نداشته باشد پرداخت می‌شود.
وی گفت:‌همچنین براساس قانون 20 درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری خارجی و شرکتهای خارجی که خریدار کالاها و خدمات ایرانی باشند پرداخت می‌شود،البته تاکنون تقاضایی برای استفاده از این 20 درصد به نفع سرمایه‌گذاران خارجی به صندوق واصل نشده است.
مدیرعامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی تا پایان سال جاری به 30 میلیارد دلار می‌رسد گفت: هفته قبل قرارداد عاملیت با بانک توسعه تعاون به مبلغ 500 میلیون دلار بسته شد و این قرارداد در راستای تلاش برای رساندن سهم تعاون به 25 درصد از اقتصاد ملی تلقی می‌شود.
قربانی تاکیدکرد: ملاک انتخاب طرحهای صندوق توسعه ملی بازده اقتصادی وزاینده بودن طرح‌ها و ربطی به کوچک یا بزرگ بودن طرح ندارد.
وی گفت: از نظر صندوق توسعه ملی 2.5 میلیارد دلار از منابع صندوق به بانک صنعت و معدن پرداخت شده و همچنین 1.3 میلیارد دلار نیز در اختیار بانک کشاورزی قرار گرفته است.
قربانی افزود: سرمایه‌گذاران بخش خصوصی که یک سوم منابع خود را از شبکه بانکی به نرخ بالا دریافت کرده‌اند تسهیلات صندوق توسعه ملی را به نرخ 6 درصد به صورت ارزی دریافت کرده و به همان صورت نیز بازپرداخت می‌کنند و این تسهیلات منابع مالی را برای سرمایه‌گذاران به نرخ ارزان فراهم می‌کند.
 
*پرداخت تسهیلات به طرح‌های نفت‌، گاز و پتروشیمی با عاملیت بانک سپه

در حاشیه امضای این قرارداد رامین پاشایی‌فام مدیرعامل بانک سپه تاکید کرد: بانک سپه در کنار بانک ملی دومین بانک کاملا دولتی تجاری است که برای کمک به رشد و توسعه اقتصاد کشور در طرح‌های ملی، حوزه نفت و گاز و پتروشیمی در بخش زیرساخت به سرمایه‌گذاران خصوصی تسهیلات ارائه می‌کند.
مدیرعامل بانک سپه گفت: قرارداد عاملیت این بانک و صندوق توسعه ملی به مبلغ 3 میلیارد دلار برای پرداخت تسهیلات در حوزه‌های زیرساخت نفت و گاز و پتروشیمی و با اولویت دستگاههای متولی این بخش پرداخت می‌شود.
وی تاکید کرد: بانک سپه با قدمت 86 سال نخستین بانک ایرانی است که در راستای اراده ملت برای رسیدن به توسعه اقتصادی فعالیت می‌کند.
همچنین از سوی صندوق توسعه ملی در این نشست اعلام شد تا پایان هفته دو قرارداد عاملیت دیگر بین صندوق توسعه ملی و دو بانک دیگر بسته خواهد شد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت