چهارشنبه¡ 25 تیر 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
شنبه 12 آذر 1390
نظرات 0   بازدیدها: 3218
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
اعلام سقف تسهیلات به نهاد های غیردولتی

اعلام سقف تسهیلات به نهاد های غیردولتی


        سقف تسهیلات پرداختی صندوق توسعه ملی، به مجموع نهادهای عمومی غیردولتی همچون بنیاد مستضعفان، صندوقهای بیمه بازنشستگی، کمیته امداد و...، 20 درصد است.

        به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی، دکتر رحیم قربانی رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی که در نشست خبری در جمع خبرنگاران سخن می گفت با تأکید بر اینکه رقم 24 میلیارد و 693 میلیون و 796 هزار و 290 دلار میزان سرمایه صندوق است که متفاوت از موجودی صندوق تلقی می شود گفت: این رقم متشکل از واریزی 20 درصد نفت، مانده 50 درصد ذخیره ارزی و سود سپرده مبالغ صندوق نزد بانک مرکزی است.

        وی با بیان اینکه موجودی صندوق را باید با کسر مسدودیها از آن احتساب کرد گفت: در حال حاضر 2 و نیم میلیارد دلار با بانک صنعت و معدن قرار داد بسته شده و عملاً دیگر این رقم جزو موجودی صندوق نیست، هرچند همچنان جزو سرمایه صندوق است.همچنین 2 و نیم میلیارد دلار دیگر نیز توسط این بانک درخواست شده که با نهایی شدن آن، در مجموع 5 میلیارد دلار در اختیار بانک صنعت و معدن قرار می گیرد که با عملیاتی شدن کامل آن، بانک مرکزی آن را از حساب موجودی صندوق کم می کند.

        قربانی افزود: علاوه بر این با بانک کشاورزی و صندوق حمایت از توسعه کشاورزی نیز قرارداد انعقاد شده است و با اختصاص رقمی از موجودی صندوق به آنها، این رقم از موجودی صندوق کسر می شود.

        رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی سقف تسهیلات پرداختی به مجموع نهادهای عمومی غیردولتی همچون بنیاد مستضعفان، صندوقهای بیمه بازنشستگی، کمیته امداد و... را 20 درصد عنوان کرد و افزود: این تسهیلات به صورت ارزی اختصاص یافته و باید به صورت ارزی مصرف شود. طرحهای ارائه شده برای آن نیز باید دارای توجیه اقتصادی بوده و مبتنی بر شرایط و ضوابط صندوق باشد.

        رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی یادآور شد: براساس اساسنامه نه تنها دولت بلکه حتی شرکتهایی که 21 درصد سهم دولتی دارند نمی توانند از منابع و تسهیلات صندوق استفاده کنند. مگر اینکه سهم دولت در این شرکتها 20 درصد و سهم بخش خصوصی در آن 80 درصد باشد که اختصاص تسهیلات نیز به آنها از طریق ارائه تقاضا به بانک عامل و طی فرایند تعیین شده در اساسنامه صورت می گیرد.

تصاویر

  • اعلام سقف تسهیلات به نهاد های غیردولتی

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت